Gajenje biljaka kao izvor pčelinje paše

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 6 godine ranije by Konstantinović Nemanja.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #514872
    Konstantinović Nemanja
    Učesnik

      Uljana repica je važna rana paša koja predhodi bagremu.Od uljane repice se dobijaju viškovi meda, ali ona u velikoj meri doprinosi razvoju pčelinjih društava zbog obilja polena.Kod uljane repice se javlja pojava da bolje luči nektar u jednim krajevima nego u drugim.Smatra se da je ova paša najizdašnija u Vojvodini.Repica cveta krajem aprila i početkom maja.Jaka pčelinja društva sakupe i po 4 kg dnevno.
      Suncokret je poznata uljana biljka koja predstavlja značajan izvor nektara i polena za pčele.Cveta u julu kada nema druge paše.Procenjuje se da se sa jednog hektara pod suncokretom može dobiti oko 50 kg meda.Ni suncokret ne medi pod svim zemljišnim i klimatskim uslovima.
      Deteline, lucerka i druge biljke za stočnu ishranu imaju važnu ulogu u upotpunjavanju pčelinje paše.
      Belu detelinu nalazimo po livadama i pašnjacima.Zapaženo je da ova biljka posebno medi kada je temperatura između 27 – 32 C.Raste pri povoljnim uslovima pored puteva i na neobrađenim površinama.Može se lako zasejavati na poligonima i oko objekta.
      Crvena detelina u drugom i trećem otkosu, kada su cvetovi plići, može biti dobar izvor nektar.Isto to važi i za lucerku.
      Prirodne livade i spontana flora, u koju spadaju i razni medonosni korovi, omogućavaju održavanje pčelinjih društava u vremenu između glavnih paša i jeseni.Pri povoljnim klimackim uslovima od korova i spontane medonosne flore mogu se dobiti viškovi meda od 10 – 15 kg po društvu.

      Dipl.ing.Nemanja Konstantinović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.