- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine, 3 meseci ranije by Nikolić Zoran.
-
AutorČlanci
-
27.10.2017 u 18:14 #513807Nikolić ZoranUčesnik
Отпорност телади према инфекцијама у првим недељама живота скоро је потпуно зависна од колострума. Имајући у виду да колострум може да има веома различите концентрације имуноглобулина (20-115 мг/мл), дошло се до закључка дa би оптимална количина колострума при првом напајању била између 3 и 4 литра, а да још два литра треба да се унесу 6-8 часова после првог узимања. Овде треба имати у виду и запремину сиришта код новорођеног телета као ограничавајући фактор за унос ове количине колострума. Прво напајање треба да буде у року 1 -2 сата по телењу. Мала је вероватноћа да ће новорођено теле само попити предвиђену количину од 3-4 литра колострума, те се због тога препоручује давање колострума флашом. Телад колострум могу да унесу сисајући мајку, да буду напојена преко цуцле или да пију непосредно из канте. Телад ће приликом првог узимања колострума самостално попити око 2 литра, а до дванаестог часа живота би требало да унесу барем још толико. Следећих дана телад треба да добијају колострум у количини од 10-12% своје телесне тежине подељену у три напајања. Телад чије је рађање било отежано обично су исцрпљена и уносе мању количину колострума. Уопштено се може рећи да постоје више различитих препорука о начину напајања телади колострумом, али се суштина своди на то да теле, што пре после тељења, добије што је могућу већу количину колострума. Иако је сисање мајке природан пут уноса колострума, при чему је обезбеђена одговарајућа температура, овај начин треба избегавати због могуће инфекције посредством прљавштине са коже вимена и због тога што је непозната количина која је попијена. У случају напајања из кофе велику пажњу треба обратити на чистоћу прибора који се користи за напајање. Нарочито су проблематичне цуцле у којима се, у случају неправилног чишћења, задржава и таложи нечистоћа и где се одржавају микроорганизми који могу да угрозе здравље телета.
Квалитет колострума, при чему се првенствено мисли на концентрацију имуноглобулина, зависи од старости мајке, евентуалног измузања пре порођаја, како је протекао порођај итд. Првотелке имају природно мању концентрацију имуноглобулина у колоструму. Значајан чинилац је и дужина боравка грла у запату, односно дужина времена изложености микроорганизмима против којих је потребно развити имуни одговор. Због тога су нарочито угрожена телад пореклом од новонабављених високостеоних јуница.
Ради обезбеђења квалитетног колострума, препоручује се чување колострума здравих, старијих грла да би се њиме напајала телад првотелки и других грла чији је колострум слабијег квалитета. Колострум се у чистим посудама може чувати у фрижидеру до недељу дана, а дуже се чува замрзнут. Замрзнут колострум се отапа у млакој води или у микроталасној пећници.ПССС Пирот
Зоран Николић дипл. инж. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.