- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 7 godine, 2 meseci ranije by Stojanović Dušan.
-
AutorČlanci
-
15.09.2017 u 18:34 #513647Stojanović DušanUčesnik
Puževi mogu pričiniti vrlo velike štete na povrtarskim kulturama. Nazastupljeniji su u usevima gde postoji visoka vlažnost zemljišta kao i u staklenicima i plastenicima. Dan provode u zaklonima, a hrane se početkom večeri i noću. Njihovo prisustvo se otkriva po svetlom tragu koji ostavljaju za sobom. Množe se preko celog leta. Ženka polaže i do 500 jaja iz kojih se za 20 dana pojavljuju novi mladi puževi.
Pored fizičkih i mehaničkih mera suzbijanja kao što je postavljanje klopki – posuda sa pivom za davljenje puževa, posipanje pepela oko samih biljaka i fizičko sakupljanje puževa, hemijske mere zaštite su okosnica intenzivne povrtarske proizvodnje u suzbijanju puževa.
Kod nas su registrovani preparati na bazi metaldehida i gvožđe fosfata koji su u formulaciji granula i peleta mamaka.
Neki od preparata su : PUSH 5, PUŽOMOR FE, CARACOL , GARDENE
Preparati ovi se primenjuje na početku pojave puževa ili kada se uoče prvi simptomi oštećenja na biljkama, u ranim jutarnjim ili večernjim satima ili pred kišu kada puževi izlaze iz skloništa, Nakon primene mamci ne trebaju doći u kontakt sa vodom niti domaćim životinjama.Preparati deluju kontaktno i digestivno.
Pored registrovanih preparata u praksi se pokazala kao efikasna i folijarna primena oko samih biljaka preparata na bazi hlorpirifosa, spinosada, bordovske čorbe, karbarila i dijatomejske zemlje.Mast ing polj za zaštitu bilja Dušan Stojanović
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.