- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 14 godine, 11 meseci ranije by Janković Vesna.
-
AutorČlanci
-
15.12.2009 u 12:24 #513171Janković VesnaUčesnik
Glodari su značajne štetočine. O tome govore i podaci da od 50000 vrsta sisara, oko 2000 vrsta su glodari, a 32 vrste žive i prave štete na našim prostorima. Štete od glodara mogu biti direktne i indirektne.
Direktne štete od glodara su oštećenja useva, zasada, zagadjenje uskladištenih proizvoda, a indirektne kao vektori brojnih bolesti ljudi i životinja (mišja groznica, trihinela, kuga…).
Glodari su prisutni svuda – u urbanim i ruralnim sredinama (polje, usevi, zasadi, staje, ambari, kuće, magacini, kancelarije…).
Od glodara koji prave značajne štete na našim poljima najzastupljeniji su:
– Hrčak – Cricetus cricetus
– Poljska voluharica – Microtus arvalis
– Miš humkaš – Mus musculus hortulanus
– Poljski miš – Apodemus sylvaticus
– Slepo kuče – Spalax leucodon
Većina glodara živi od 2,5 – 3 godine, ima veliku moć razmnožavanja, izuzetno razvijena čula mirisa i sluha, kao i kopačku aktivnost.
Za najznačajnije vrste glodara utvrdjene su kategorije brojnosti na osnovu kojeg se utvrdjuje prag štetnosti i vrši suzbijanje. Mere suzbijanja glodara vrše se hemijskim preparatima koji se nazivaju rodenticidi. Na tržištu danas postoji veliki boj rodenticida, i to na bazi sledećih aktivnih materija: Bromadiol-a, Cink-fosfid-a, Florumafen-a, Hlorofacinon-a, Holeralciferol-a, Varfarin-a.Dipl.ing. zaštite bilja Vesna Jankovića
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.