On April 22, 2022
At Beograd
Posted by Administrator
Categories: Info, Edukacije Savetodavaca
Hits: 45
У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2022. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди (ИПН), одржанa je едукацијa за Модул:6: Органска сточарска производња.
Едукација је одржана 20. априла 2022. године, као теоријска обука, у Институту за примену науке у пољопривреди и емитована је директно на You Tube каналу.
Учесници едукације били су саветодавци из 19 Пољопривредних саветодавних и стручних служби Србије (ПССС), задужени за послове сточарства.
Едукацију је отворила и модерирала др Наташа Толимир, руководилац едукација. На почетку едукације учесницима се обратио др Раде Јовановић, директор Института за примену науке у пољопривреди. У уводним обраћањима указано је на трендове у области органске пољопривредне производње у свету и Републици Србији, са посебном освртом на улогу саветодаваца у пружању подршке пољопривредним газдинствима у заснивању и развоју органске сточарске производње.
Циљ едукације био је унапређење постојећих знања саветодаваца из области органске сточарске производње, у функцији трансфера знања до пољопривредних произвођача, а у складу са савременим трендовима о потреби остваривања веће климатске неутралности пољопривреде.
Садржај едукације односио се првенствено на стицање зања потребних за процену стања и давање савета сходно ресурсима и потребама за организовање сточарске производње на газдинствима, према начелима органске производње. Едукативни модул усмерен је на стицање знања из области домаће регулативе у области органске производње, односно институционалног оквира, процедура за укључивање у сертификовану органску производњу, конверзију у органској сточарској производњи, сертификацију и овлашћене контролне организације, документацију, обавезе произвођача укључених у органску производњу, вођење евиденције производње, контроле у органској производњи и обележавање органских производа.
Материјал са едукације доступан је на следећем линку: линк
Очекује се да ће едукација допринети подузању нивоа знања саетодаваца у области метода органске сточарске производње, што је од значаја за пољопривреду у смислу задовољења потребе да се обезбеди квалитет, квантитет, континуитет и конкурентност органских производа анималног порекла.
Предавач на едукацији био је проф. др Владан Богдановић, са Пољопривредног факултета Универзитета у Београду.
Извор: ИПН