UVENUĆE IZAZVANO FUZARIJUMOM ( Fusarium oxysporum)-PSSS ŠABAC Slavica Maksimović

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #520809
    Maksimović Slavica
    Učesnik

      Fusarium oxysporum je veoma dobro rasprostranjen među organizmima rizosfere. Pojedini sojevi izazivaju uvenuće biljaka pa i truleži korena, a neki sojevi su nepatogeni. U zemljištima koja nemaju aeracije, zagušena su interakcija između patogenih i nepatogenih sojeva gljive Fusarium oxysporum rezultira kontrolom bolesti i nepatogeni sojevi postaju agensi za biokontrolu, tako što se oni takmiče za hranljive materije sa patogenim sojevima, te time iniciraju biljku da stvori odbrambenu reakciju na napad patogenog soja i izazovu sistemsku otpornost na prisustvo patogena. Nepatogeni soj Fusarium oxysporum može se lako proizvoditi i formulisati ali još uvek nisu određeni uslovi za njegovu primenu na terenu u biljnoj proizvodnji
      Simptomi ovog obolenja manifestuju se na mladim biljkama nakon presađivanja na stalno mesto. Prvi prepoznatljiv simptom, kada vizuelno uočimo pad turgora u biljnom organizmu naročito listovima koji poprimaju žućkastu boju. Simptomi se mogu manifestovati na čitavoj lisnoj rozeti ali žutilo se javlja na jednoj strani biljke, gde žute pojedini listovi koji se i uvijaju usled gubitka turgora. Čitava biljka ima nepravilan rast, jer je napadnut jedan deo korena i on slabije hrani nadzemni deo biljke. Sudovi su začepljeni jednim delom jer je patogen prisutan u sprovodnom sistemu, i takva biljka zaostaje u porastu.Žućenje-prvo se uočava na donjem a kasnije i na gornjim liskama, potom postaje smeđe boje, kasnije i opada. Presecanjem biljke po dužini uočavamo sprovodni sistem smeđe boje koji je u fazi propadanja zajedno sa biljnim organizmom. Osim Fusariuma uvenuće izazivaju i gljive iz roda Verticillium.
      Fusarium oxysporum je parazit sprovodnih snopića i najčešće se javlja kada su temperature 24-28° C
      Gljiva se prenosi preko zemljišta-nedezinfikovanog supstrata, rasadom, alatkama za rad, vodom za navodnjavanje. Ako je zemljište zaraženo biljka će se zaraziti ako se mehanički ošteti, ili ako su izložene napadu štetočina ( glodari, insekti ), gljiva zahvata parenhim kore ulazi u sprovodni sistem gde se i širi.
      Mere borbe su u odabiru otpornih sorti, plodored, dezinfekcija zemljišta –supstrata za sadnju biljaka
      PSSS Šabac, Slavica Maksimović dipl.inž.zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.