Repičin sjajnik

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521068
    Lazarević Kristina
    Učesnik
      Репичин сјајник
      У нашим агроеколошким условима, репичин сјајник (Meligethes aeneus) представља економски најзначајнију штеточину уљане репице, која може смањити приносе и до 50 одсто. Распрострањен је у читавој нашој земљи, нарочито у оним подручјима где уљана репица заузима значајније површине. Највеће штете настају ако се период допунске исхране поклопи с фенофазом цветних пупољака. Што је напад ранији, односно што су биљке уљане репице млађе, то се могу очекивати веће штете. Уз фенофазу развоја биљака уљане репице и бројност штетног инсекта, важну улогу у обиму штета играју и климатски услови у датом периоду, па тако, ако дође до захлађења и продужења периода цветања, могу се очекивати и веће штете.
      Презимљава као имаго у земљи и излази са места презимљавања на температури земљишта од 8˚Ц, када се допунски исхрањује на цветним пупољцима. Масовнија појава имага се очекује кад је дневна температура већа од 15˚Ц . Штетност репичиног сјајника зависи од тога у којој се фенофази уљана репица налази у време његове појаве. Највеће штете прави имаго када се храни цветним пупољцима док су још увек збијени и прекривени вршним лишћем, тако што их буши и изгриза у потрази за поленом. Нападнути пупољци се осуше. Посматрано временски, до највећих штета обично долази у другој половини марта и почетком априла. За биљку уљане репице је познато да има изузетно гранање и да формира цвасти на новим изданцима, што у одређеној мери може компензовати штетан утицај настао исхраном репичиног сјајника. Штете изазива хранећи се на пупољцима, које буше и понекад улазећи у њих изгризају их изнутра. Нападнути пупољци се у великом проценту не отварају. Кад се цветови отворе, на њима више не долази до штета, јер се тада имага хране поленом. Одрасли инсекти прелазе на уљану репицу чим отпочне формирање цветних пупољака. Репичин сјајник полаже јаја у пупољке. Након 5-7 дана из јаја се развија ларва која се такође храни деловима цвета. Развој ларве траје двадесетак дана, након чега се спушта у земљу где се претвара у лутку. Штетност репичиног сјајника пре свега зависи од његове бројности и од термина његове појаве у односу на развој цветних пупољака.
      Уколико се утврди присуство 0,8 сјајника по цвасти у фази почетка образовања пупољака на терминалним цвастима или 1-1,5 сјајник у фази када су пупољци још недиференцирани и збијени у цвасти, препоручује се примена неког од регистрованих инсектицида. Код примене инсектицида унутар рока од три дана до почетка цветања не смеју се користити за пчеле опасни инсектициди. Неки од регистрованих препарата су: Nurelle-D (хлорпирифос + циперметрин), Grom, Karate Zeon (ламбда-цихалотрин), Fastac 10 EC (алфа-циперметрин), Mavrik (тау-флувалинат).
      Кристина Лазаревић, дипл.инж.заштите биља
    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.