Prisustvo glodara u voćnim zasadima

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #519421
    Lazić Zorica
    Učesnik

      Na terenu Zlatiborskog okruga vizuelnim pregledom, u pojedinim voćnim zasadima, registrovano je prisustvo aktivnih rupa od poljskih miševa (Apodemus spp.) i poljske voluharice (Microtus arvalis).
      Poljski glodari mogu naneti značajne štete ukoliko se prenamnože. Do njihovog prenamnoženja može doći usled različitih faktora, kao što su: povoljni klimatski uslovi (duga sušna i topla leta, blage zime), obilje izvora hrane u poljima, redukovana agrotehnika i dr. Brzo se razmnožavaju, posebno na neobrađenom i zakorovljenom zemljištu, međama i pašnjacima. Naročito velike štete mogu da prouzrokuju u mladim zasadima i rasadnicima i lošije održavanim zasadima.
      U cilju kontrole populacije glodara proizvođačima se preporučuje održavanje higijene voćnjaka, odnosno uklanjanje svega što može poslužiti kao hrana i sklonište (zaostali opali plodovi, lišće, osušena trava i korovi,stajnjak koji nije unet u zemljište,…), kao i redovan obilazak voćnjaka radi utvrđivanja pojave i aktivnosti glodara.
      Hemijske mere se preporučuju kada brojnosti aktivnih rupa pređe 10 po hektaru. Aktivnost rupa se utvrđuje zatrpavanjem postojećih rupa i njihovim praćenjem. Ukoliko u sledećem obilasku rupe ponovo budu otkopane, ubrajamo ih u aktivne rupe.
      Preporučuje se primena nekog od registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka ili pravljenih mamaka na bazi cink-fosfida. Mamke treba postaviti po suvom vremenu, uz obavezno zatrpavanje rupa kako ne bi došlo do trovanja ptica i divljači.

      Zorica Lazić, savetodavac iz oblasti zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.