Jesenje krečenje voćnih stabala

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518693
    Miletaković Sandra
    Učesnik

      Stabla voćaka treba krečiti u cilju sprečavanja pucanja kore usled naglog zagrevanja pod uticajem sunčevih zraka. Nakon niskih temperatura, koje pri površini zemljišta znaju biti i nekoliko stepeni niže jutrnji sunčevi zraci naglo zagrevaju stablo, ova pojava je češća tokom hladnih noć i i toplih zimskih dana kada se kora zagreva dvojako i to: direktinim sunčevim zračenjem i refleksijom od snega na površinu od kojeg se sunčeva svetlost odbija i pogađa stablo/koru voćke. Zagrevanjem stabla dolazi do širenja dubljih slojeva tkiva, koje ne prati širenje kore te tkivo puca. Na mestima gde se kora raspukla naseljavaju se patogeni koji su uzročnici truljenja i takve rane teško zarastaju. Kako bismo sprečili pojavu pucanja, stabla i ramene grane treba okrečiti. Cilj krečenja voćaka jeste i da se stvori bela površina, odnosno bela boja stabla, kako bi se na taj način omogućila refleksija svetlosti. Naime, bela boja omogućava da sunce zagreva koru biljaka, što je naročito važno za kasne prolećne mrazeve.
      Za pripremu smese za krečenje potrebno je
      • 5 kg kreča
      • 500g kuhinjske soli,
      • 250g sumpora u prahu
      • voda po potrebi.
      Kreč se prvo zagasi i odstoji nekoliko dana pa se onda dodaju drugi sastojci. Sastojke je potrebno dobro izmešati i dodati toliko vode da se dobije smesa koja se može nanositi četkom. Pre premazivanja dobro je da smesa odstoji 24 sata kako bi bolje prijanjala na koru.
      Smesu nanositi debljom četkom, ili valjkom za krečenje, a sloj pravilno naneti i popuniti sve pore i pukotine na kori. Stabla voćaka premazati od zemlje pa sve do iznad ramenih grana.
      Najbolje vreme za krečenje voćaka je pred samu zimu kraj novembra početak decembra, tako da voćke budu okrečene pre niskih temperatura. Pravilo je da se krečenje obavlja po lepom i suvom vremenu na temperaturama iznad 0° C. Zahvaljujući sumporu i kreču ova mešavina ima i dezinfekciono dejstvo jer čisti stablo od gljivica i lišajeva. Krečenje takodje može da utiče na odlaganje kretanja vegetacije (kretanje sokova ) za nekoliko dana, što u našim uslovima može da bude dosta značajno zbog ranih prolećnih mrazeva.
      Sandra Miletaković, dipl.inž.
      PSSS Kruševac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.