DUVANOV TRIPS (Thrips tabaci) – zaštita bilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #520839
    Grbić Jelena
    Učesnik

      Kosmopolitska je vrsta i najrasprostranjenija vrsta među tripsima. Duvanov trips je polifagna štetočina koja pored duvana štete pravi i na velikom broju biljnih vrsta, a najveće štete pričinjavaju na povrću i cveću u zatvorenom prostoru. Populacije duvanovog tripsa su najbrojnije na gajenim biljkama iz familije Alliaceae (luk i praziluk), zatim na kupusu, krastavcima, paradajzu, salati, a značajnu štetu izaziva na duvanu i pamuku. U cvećarstvu napadaju veliki broj biljnih vrsta: kane, muškatle, gladiole, karanfili i dr.

      Duvanov trips štete izaziva na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Pri masovnoj pojavi ovaj trips nanosi ekonomski značajne štete na gajenim biljkama. Oštećenja izaziva direktno sisanjem biljnih sokova na cvetovima i listovima biljaka, i indirektno kao prenosioc virusa tačkaste bronzavosti paradajza.

      To su sitni insekti, izduženog tela koji sišu sokove uz lisne nerve, a na mestu uboda se pojavljuju bele tačkice koje se ubrzo međusobno spajaju, pa veći delovi lista pobele, a kasnije postaju sive. Štete koje nastaju usled ishrane tripsa odražavaju se u smanjenju tehnološke vrednosti duvana, pri čemu se list svrstava u poslednju klasu. Na luku se insekti koncentrišu između najšireg lišća i stabljike. Usled njihovog sisanja iz ćelija izbijaju sokovi i stabljika luka dobija srebrnast izgled. Ukoliko je napad jači stabljike postaju smeđe i uginu. Kod napada duvanovog tripsa na ukrasnim biljkama nastaje oštećenje cvetova i cvetnih pupoljaka. Ukoliko dođe do masovne pojave tripsa na kupusu list se kovrča i suši. Duvanov trips može izazvati i pojavu belih pega na lišću krastavaca i njihovo propadanje.

      U polju razvijaju 3-5 generacija godišnje a u zaštićenom prostoru tripsi se razmnožavaju tokom cele godine. Prezimljavaju u stadijumu imaga u zemljištu. Odrasli insekti se pojavljuju rano u proleće najpre na korovima, a zatim prelaze na rasad duvana i povrtarske kulture. Celokupan razvoj na višim temepraturama može da završi za 10 dana. Zbog toga se brojnost jako poveća u veoma kretkom vremenskom periodu.

      Uspešna zaštita i uništavanje tripsa se ogleda u preventivnoj zaštiti. Treba izbegavati gajenje duvana blizu neke povrtarske ili druge kulture. Potrebno je uništiti sve biljne ostatke, kao i korov u plasteniku i oko plastenika. Najbolje je stabljike pokositi, sakupiti istretirati insekticidom, a nakon toga zemljište duboko zaorati. Pravovremena upotreba hemijskih preparata je uslov za uspešno suzbijanje ove štetočine. Mogu se koristiti preparati na bazi: abamektina, acetamiprida, cijantraniliprola, deltametrina, imidakloprida, lambda-cihalotrina i dr

      Jelena Grbić, dipl. ing. zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.