Preživanje

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #593356
    Nikolić Zoran
    Učesnik

      Специфичност варења хране код преживара огледа се у томе што се узета храна враћа из преджелудаца у уста на поновно жвакање. Преживари приликом узимања хране исту жваћу кратко и површно. Прогутана храна у бурагу се меша са постојећим садржајем, добро натопи течношћу и враћа се поново у уста на поновно жвакање. Управо то поновно жвакање хране назива се преживање. Груби састојци хране могу бити и више пута враћани на поновно жвакање.
      Преживање почиње за око 30 до 60 минута након узимања хране ако животиња мирује и није узнемиравана. Сам ток преживања може се поделити у 4 фазе:
      враћање садржаја преджелудаца у уста,
      поновно жвакање,
      поново натапање пљувачком и
      поновно гутање.
      Све наведене фазе чине један циклус преживања. Трајање само једног циклуса је око један минут уз паузу од 3-4 секунде између два циклуса. У току једног циклуса, животиња направи 40 до 60 покрета жвакања а трајање жвакања хране износи 30 до 45 секунди.
      Време преживања варира од животиње до животиње а доста зависи и од врсте хране. Ако се животиње хране сеном и другом кабастом храном, преживање може да траје 7 до 8 сати дневно. При већем учешћу концентрата у оброку, преживање краће траје. За време преживања у току дана говеда поновно прежваћу 40 до 60 кг садржаја бурага.
      Преживање се одвија током целог дана у скоро равномерно распоређеним периодима. У току 24 сата преживање се одвија у око 8 периода, мада их по некима може да буде и више. Само један период преживања може да траје од неколико минута до један сат. После завршеног периода преживања поновно узимање хране уследи за 15 до 20 минута.
      Код телади преживање може да почне већ у другој или трећој недељи живота ако почну са узимањем кабасте хране.
      Зоран Николић дипл.инж.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.