- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 meseci ranije by Milosavljević Zoran.
-
AutorČlanci
-
23.08.2024 u 10:24 #591219Milosavljević ZoranUčesnik
У технолошком процесу производње пшенице све мере треба да се базирају на биолошким особинама сорте како би се максимално задовољили њени захтеви за нормалан раст и развој. Према досадашњим сазнањима правилан избор сорте и адекватне и квалитетне агротехничке мере имају одлучујући утицај на принос (71-80%), док временски услови године утичу 20-29%. Са добром технологијом производње може се значајно смањити утицај неповољних временских услова године. Основу за правилну технологију производње чини познавање морфо биолошких особина пшенице, односно сорте.
Правилан избор сорте за подручје гајења има велики значај за остваривање високих и стабилних приноса. При избору сорте треба водити рачуна о свим биолошким особинама сорте, о агроеколошким условима подручја гајења, о организационим чиниоцима и економским условима. И ако данас имамо сорте чији је генетски потенцијал за принос зрна 11 t/ha и више, ипак оне у свим условима не могу дати тај принос. Код избора сорте важи основни принцип да савршене сорте нема. Зато треба изабрати више сорти. Сматра се да је најбоље да се за један рејон одабере највише 4-6 сората, где међу њима једна има водећи значај, која не би требала да учествује више од 25%. Изабране сорте треба да се разликују у погледу дужине вегетације, технолошког квалитета, захтева према вегетативним чиниоцимаи реаговањима на екстремне услове климе, али да буду најбоље у погледу приноса зрна.
Избором више сората различите дужине вегетације омогућује се боља организација сетве и жетве. У сетви се прво сеју сорте са дужом вегетацијом, затим са краћом, док у жетви прво се жању сорте са краћом вегетацијом јер прве достижу зрелост, а затим сорте са дужом вегетацијом. На овај начин се проширују рокови сетве и жетве пшенице, чиме се олакшава организација рада.
При избору сорте важи принцип да треба изабрати неколико најбољих сората, а не само једну најбољу сорту.
Зоран Милосављевић саветодавац ратарства и повртарства -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.